Rekrutacja SuperW, czyli wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest właśnie w pełni działania. W tym roku projekt potrzebuje aż 13 700 zgłoszeń – jest to rekordowa liczba, największa od początku działania projektu. Dla przypomnienia: Szlachetna Paczka to ogólnopolski program pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc wybranym przez siebie rodzinom. Tylko rok temu, Paczka połączyła ponad 1 milion Polaków.

Dukielski rejon zamierza działać już po raz szósty. Na przestrzeni jego pięcioletniego doświadczenia wiele potrzebujących rodzin dostało pomoc, jednakże nadal na naszym terenie można spotkać osoby którym przydałby się “impuls do zmiany” jakim dysponuje Szlachetna. Paczka bowiem nie tylko pomaga w kwestiach materialnych poprzez przekazywanie darów od darczyńców. Wpływa również na podniesienie poczucia własnej wartości rodziny. Daje im znak, że gdzieś w świecie są całkiem obcy im ludzie, którzy wierzą w nich – że wygrają walkę z biedą jaka ich spotkała. Szlachetna łączy całe grupy ludzi: wolontariuszy, darczynców i obdarowywane rodziny.

Oto 5 dowodów na to, że warto być wolontariuszem Szlachetnej Paczki rejonu “Dukla i okolice”:

#1 Możesz zmieniać świat i widzieć konkretne efekty

Radość, gdy widzisz, że obcy dla siebie ludzie stają się przyjaciółmi. Wzruszenie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że dzięki Twojemu wpływowi zmienia się życie kilkuset osób. Duma po wspólnej, ciężkiej pracy, gdy dochodzisz do celu razem z Twoją drużyną. Darczyńca zaprasza samotną panią Ninę na wigilię. Mały Staś dostaje swoje pierwsze w życiu własne łóżko. Samotna pani Anna prosi wolontariuszkę o to, żeby została matką chrzestną jej dziecka. 10-letnia Zuzia dostaje pierwszą w życiu piątkę w szkole i oznajmia swojej wolontariuszce, że chce zostać naukowcem. To tylko parę z tysięcy historii, które wydarzają się dzięki wolontariuszom Paczki. Pragnienie pomagania jest w każdym z nas. By mieć wpływ i zmieniać na lepsze świat oraz ludzi, którzy nas otaczają. Będąc wolontariuszem, można to pragnienie zaspokoić.

#2 Rozwijasz cenne na rynku pracy kompetencje

Rozwój kompetencji, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, doświadczenie w organizowaniu wydarzeń, praca w grupie, zarządzanie sobą w czasie – jako wolontariusz w Paczce masz okazję zdobyć liczne cenione na rynku pracy kompetencje. Bartosz swoją przygodę z Paczką zaczynał w Krakowie, będąc niepewnym siebie chłopakiem, który niechętnie rozmawiał z obcymi. Rok później został Liderem 28-osobowej drużyny. Sam zbudował zespół i koordynował jego pracą przez kilka miesięcy. Okazało się, że doświadczenie z zakresu zarządzania i pracy z zespołem przełożyło się na moją karierę. Po studiach przeprowadziłem się do Warszawy i dostałem pracę na stanowisku menedżerskim. Dziś spełniam się jako dyrektor logistyki w dużej firmie – mówi z dumą Bartosz. Każdy ma szansę na taki rozwój kariery o jakiej opowiada Bartosz – najpierw dzięki doświadczeniu na stanowisku wolontariusza, a w kolejnej edycji, kto wie, może już lidera.

#3 Poszerzasz swoje horyzonty - to lepsze niż podróże

Łukasz na co dzień pracuje w dużej korporacji, po godzinach jeździ na rowerze, uwielbia zwiedzać świat - trzy miesiące spędził w Tanzanii. Jego zdaniem, wolontariat w Szlachetnej Paczce jest jak podróżowanie – poszerza horyzonty, rozwija i odkrywa przed Tobą świat, o którym nie miałeś pojęcia. - Odkryłem jeszcze jedną ważną rzecz. Jeśli chcesz zmieniać świat, to musisz uwierzyć, że masz wpływ. Zacznij od małego kroku – pomóż jednej osobie, jednej rodzinie. Polecam to szczególnie tym, którzy żyją w takim swoim bezpiecznym, wygodnym świecie. Warto czasami z niego wyjść i zobaczyć, jak co dzieje się obok – podsumowuje Łukasz.

#4 Poznajesz nowych ludzi

I to takich, którzy dzielą Twoje ideały! Przyjaźnie na całe życie, kontakty biznesowe, a nawet… miłość. W Drużynie SuperW spotykają się niezwykli ludzie, którzy wspólnie pragną zmieniać świat. Każdy z nich jest inny – różni ich wiek, zainteresowania, miejsce pochodzenia, doświadczenie. Mimo wszystko – a może dzięki temu – tacy wolontariusze są w stanie stworzyć Drużynę, dla której nic nie jest niemożliwe! - Wspólne podróże, rodzinne grille, świętowanie urodzin i chrzcin – dla mnie wolontariusze Paczki to druga rodzina. Już nawet mój mąż i córka też tak ich traktują – opowiada z uśmiechem Asia, jedna z wolontariuszek.

#5 Wolontariat to niezapomniane przeżycia

W Paczce najpiękniejsze jest to, że zapraszasz do swojego świata innych, a oni zapraszają Ciebie. Przeżywasz zarówno intymne spotkania twarzą w twarz z drugim człowiekiem, jak i wydarzenia z setkami innych wolontariuszy.
- Trafiłam do rodziny, w której mama 3 dzieci straciła nogę w tragicznym wypadku. To spotkanie, którego nie zapomnę do końca życia. Ta rodzina wpuściła mnie do swojego świata, zaufała mi, a potem ja razem z Darczyńcą mogłam im pomóc. W takich szczerych spotkaniach, pełnych otwartości, widzę niesamowitą wartość – wspomina Ania.
- Myślałam, że z radości wyskoczy mi serce! Pamiętam Marsz Paczki w Warszawie, brałam w nim udział razem z innymi wolontariuszami. Wyszliśmy na ulice razem z innymi SuperW w całej Polsce, by szukać Darczyńców dla dzieci i rodzin. Czułam, że razem możemy wszystko. I miałam rację! Rok temu Paczka połączyła ponad milion osób! – opowiada Magda, jedna z SuperW.

Jeśli zainteresowała Cię rola wolontariusza, nie zwlekaj. Właśnie trwa rekrutacja do XVI edycji SZLACHETNEJ PACZKI. Na kandydatów czeka 13 700 miejsc w całej Polsce. Dołącz do drużyny świetnych ludzi, robiących niezwykłe rzeczy! Czekamy na Ciebie! :) Zgłoś się >>www.superw.pl

W razie pytań, proszę o kontakt:
Magdalena Wołkowicz
Lider Rejonu “Dukla i okolice” projektu Szlachetna Paczka
Tel.: 513-165-673
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.